Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 27
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jaký bude mít vliv pandemie Covid-19 na realitní trh v Krnově

Jaký bude mít vliv pandemie Covid-19 na realitní trh v Krnově

14.4.2020

Začínají se mi množit dotazy ohledně budoucího vývoje trhu s nemovitostmi na Krnovsku, který nám má ovlivnit nenadálá virová infekce Covid-19.  Proto jsem se rozhodl napsat k danému tématu pár slov a vlastních postřehů. Rozhodně to neberte jako 100% pravdu, jsou to jen mé myšlenky a subjektivní pohled odhadce a realitního makléře.

Máme dvě základní roviny realitního trhu, první jsou samotné pronájmy bytů a rodinných domů, druhý je pak prodej nemovitostí.

Začnu tedy samotnými pronájmy. Jistě jste z médií zaznamenali, že jako první pokles cen v minulých týdnech zaznamenal realitní trh u pronájmu. Jedná se až o 20% snížení nájmů. Z části je to pravda, ale musíme se podívat, v jakých lokalitách k těmto poklesům dochází. Je to zejména v Praze a Brně. Spousta investorů v těchto městech řešila zhodnocování svých nemovitostí formou krátkodobých pronájmů pro turisty (Airbnb, Booking.com, Tripadvisor aj.). Ti však z důvodu zavření hranic do velkých měst nejezdí a pravděpodobně nějakou dobu jezdit nebudou. Proto tito investoři přehodnotili svou aktivitu a hledají pro své prázdné byty místní, kteří preferují dlouhodobé nájmy řádově roku a více. Zafungoval tedy jednoduchý zákon nabídky a poptávky. Bytů na dlouhodobý pronájem je nyní přebytek, a proto musí jít cena pro přilákání nových nájemníků logicky dolů. To však neplatí u nás na Krnovsku. Protože tady nemáme investory, kteří preferují krátkodobé pronájmy, neočekává se ani snížení cen nájmů, jak jsme tomu svědky např. ve velkých městech.

Teď se ale dostáváme do druhé roviny realitního trhu a tou jsou samotné prodeje nemovitostí. Zde už si nejsem natolik jistý se svou prognózou jako u nájmů. Vše záleží na spoustě proměnných, které v následujících týdnech mohou ovlivnit vývoj trhu směrem dolů. Za mě je nejdůležitější procento nezaměstnanosti. V realitách jsem od roku 2012, kdy realitní krize v ČR byla na samém dnu, a co způsobilo znovu oživení trhu? Více práce pro firmy. To znamenalo přibírání nových zaměstnanců, kterých však nebylo mnoho, takže se firmy o zaměstnance praly a zvedaly se i mzdy.  Proto nemovitosti po roce 2014 začaly nabírat na hodnotě. Opět zafungovala neviditelná ruka trhu. Rapidně se zvýšila poptávka po vlastním bydlení. Je tedy otázkou, jak tuto nenadálou situaci přežijí místní firmy, které zaměstnávají převážnou část zdejšího obyvatelstva. Pokud se nebude propouštět, lidé budou mít na splácení svých hypoték, a proto nebudou muset prodat svůj byt či dům. Nevznikne tak nabídka, která by převýšila poptávku. Je jistě spousta dalších možností, co může způsobit pokles cen, ale to byste tady četli mnoha stránkový referát, což se nechce ani mě. Proto na závěr předpokládám, že ceny nemovitostí mírně dolů jít mohou, bude to však řádově o procenta a nikoli o desítky procent, jak často slýchám. Ještě mi nakonec dovolte pár pozitivních slov k realitnímu trhu. Lidé stále potřebují bydlet, stěhují se za prací, novými partnery, zakládají rodiny, a proto realitní trh jako takový nemůže nikdy skončit. Děkuji Vám, že jste dočetli až nakonec tohoto článku. Na závěr pár posledních slov, které směřují k místním obyvatelům, kteří pomáhají se šitím roušek, nákupy pro důchodce a spousty dalších činností. Je vidět, že jsme jeden z nejšikovnějších národů na světě. Proto, choďme po světě se vztyčenou hlavou a buďme hrdí na to, že jsme Češi.

S úctou

Ing. Jan Suchomel

Realitní poradce a majitel společnosti JanS Realitní kancelář s.r.o.

Ing. Jan Suchomel